• DOLAR
  $4.031,6600
 • EURO
  $1,0918
 • ALTIN
  $61.066,9000
 • BIST
  $193,7000

Forum

Kadioglu Sosyal yaş...
 
Bildirimler
Tümünü temizle

Kadioglu Sosyal yaşantı  

  RSS
Yönetici
(@ecxieagqo1)
Üye Admin

Son nüfus sayımına göre kasabamızın nüfusu 2180 civarındadır. Nüfusun fazla artmamasının sebebi ekonomik nedenlerden dolayı yurt içi ve yurt dışına göçtür. Kasaba halkı özellikle İskandinav Ülkelerine göç etmektedir.

Kasabamızda boşanma olayları oldukça fazladır. Sebebi çoğunlukla yurt dışına çalışmak amacıyla gitmek isteyenlerin eşlerini boşamaları ve gitmek istedikleri ülkeden bir kadınla evlenerek oturma izni alma yoluna gitmeleridir. Bu durum bazı aileler üzen-inde sosyal yaralara neden olmaktadır.

Kasabada düğünler dört gün sürer. Düğün evinin çatısına Türk Bayrağı asılmasıyla başlayan düğünün birinci ve ikinci gününde oğlan evinde halaylar çekilir. Üçüncü günde kız evine gidilir ve kına yakılır. Dördüncü günde ise sabahleyin bütün kasaba halkına yemek verilir.Düğün sofrasında çorba, pirinç pilavı, et yemeği, sarımsaklı yoğurtlu bir yemek ve tatlı sırayla ikram edilir. Öğleden sonra kız almaya gidilir. Kız evinden dualarla gelin alındıktan sonra kasabada tur atılır ve gelin yeni evine götürülür. Düğünler Perşembe veya Pazar günlerinde başlatılır. Perşembe başlarsa Pazar günü, Pazar günü başlarsa Perşembe günü sona erer. Bu durum gelenek halini almıştır.

Kasaba halkı düğünlerde ve askere uğurlamalarda; iki ayak, üç ayak, hoplama denilen halk oyunlarını oynar.

Kasaba yaşlıların derlediği türküler, ninniler, tekerlemeler ve bilmeceler yeni nesillere aktarılmadığı için zamanla unutulmuştur.

Bir başka gelenekte ağabeyi çeşitli nedenlerle ölen bir genç yaş farkına bakılmaksızın yengesi ile evlendirilir. Kasabamızda bu durumda 7-8 aile vardır.

Alıntı
Gönderildi : 20/02/2020 9:26 pm
Konu Etiketleri
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM