• DOLAR
  $4.019,3700
 • EURO
  $1,0900
 • ALTIN
  $61.060,8900
 • BIST
  $193,4000

Forum

Bildirimler
Tümünü temizle

Kadioglu Tarihi  

  RSS
Yönetici
(@ecxieagqo1)
Üye Admin

1927 ‘de Akşehir’e bağlı Hatırlı köyü, Cihanbeyli adı altında olan kaza sonrası kasaba Cihanbeyli’ne bağlandı.

1928 ‘de Cihanbeyli Kazası şimdiki Cihanbeyli’ne bağlı, Böğrüdelik köyüne taşındı 1929 Cihanbeyli inevi adı altında köye Cihanbeyli’ne taşınmış oldu.

Kasabamız canbekli aşireti olduğundan Cihanbeyli’ne bu ad izafeten verildi.

Kasaba 1976 ‘da Sarayönü’ne bağlandı, Kasabamız 1907 ‘de bir yayla durumundaydı kasabamızda koyunculuk ve malcılık yapılıyordu, o dönemde köyden geçen Akşehir kadısının oğlu bir kar fırtınasına tutulur köyün içindeki mevcut olan su kuyusuna düşer ve ölür,çevrede kadının oğlu öldüğü yer o vesile ile Kadı oğlu olarak isim almıştır.

Kasabamız Sarayönü ilçesine 60 km uzaklıktadır. Vilayete ise 110 km uzaklıktadır. Kasabamız ve komşu köylerimizin geçim kaynakları tarım ve hayvancılıktır.Kasabamız 1992 de Belediyelik olmuştur.

Kasabamıza 5 km uzaklıkta “lek” adı altında Roma döneminden kalma bir lek şehri vardır. Faal olarak küçük çapta bir iki adet mağara vardır. Bu bölgede ağaçlı birde mesire yeri bulunmaktadır.

Yöremizin kendine has folkloru olarak halay adı altında oyunu vardır.

Yöremizin kendine has yufka ekmeği,yemek olarak Gözleme,Katmer,Kuzu çevirmesi,Mantı v.b yemekleri meşhurdur.

Beldemizde Askerlik çağına gelen geçlerimiz Gidecekleri sabah kasaba meydanına getirilerek şenlik havasında dualarla uğurlanarak yolcu edilir.

Kasabamızda cenaze törenlerinde cenazeye katılacak halk tarafından cenaze defin edildikten sonra cenaze evine en az on, on beş gün yakınları ve komşuları tarafından baş sağlığı dilenir ve yemekler verilir.

Yöremizde kız isteme adeti daha önceleri başlık parası adı altında para alınıyordu,daha sonra bu adet kalkmış olup şimdilerde başlık parası alınmıyor

Beldemizde dokuma olarak daha önceleri halı ve kilim dokunurdu,ama şimdilerde dokunmuyor.

Alıntı
Gönderildi : 20/02/2020 9:23 pm
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM